Vypadávání vlasů u žen

Vypadávání vlasů u žen může mít několik forem: částečné nebo celkové, trvalé nebo dočasné, rozptýlené nebo lokalizované na určité oblasti pokožky hlavy. Nejběžnější formou je androgenní alopecie, nazývaná také běžná plešatost.

Příčiny vypadávání vlasů u žen

Žena vypadne v průměru 50 až 100 vlasů denně 1 , toto číslo se zvyšuje po 50. roce věku. Od tohoto klíčového věku si každá druhá žena stěžuje na vypadávání vlasů!

U žen může k vypadávání vlasů přispívat mnoho faktorů. Mezi příčiny patří stres, únava, nervozita, hormonální nerovnováha a nezapomínat na špatnou životosprávu či špatné stravovací návyky.

Nakonec si uvědomte, že vypadávání vlasů u žen může být vyvoláno po porodu nebo během menopauzy. Po porodu mnoho žen skutečně ztrácí více či méně významné množství vlasů 2 . Tato změna je však dočasná.

Pestrá strava: klíč ke zdravým vlasům

Zastavení vypadávání vlasů vyžaduje zdravou a pestrou stravu. Jídlo je základním základem našeho zdraví. A vlasy nejsou výjimkou!

První tip: jezte zdravě, vyváženě a pestře, upřednostňujte sezónní ovoce a zeleninu, luštěniny a tučné ryby, aniž byste zapomínali na stopové prvky, které poskytují ořechy, celozrnné výrobky a mořské plody.

Zinek a vitamíny B, zejména biotin (vitamín B8), jsou ideálními spojenci pro podporu dobrého zdraví vlasů.

Pokud se vaše vypadávání vlasů zhorší, je nejlepší poradit se s lékařem. Může si objednat kompletní krevní test, který mu umožní vyloučit jakékoli jiné možné příčiny.

Jak zabránit vypadávání vlasů?

Vypadávání vlasů není nevyhnutelné. Zde je několik praktických tipů pro udržení zdravých vlasů:

  • Umyjte si vlasy vlažnou vodou a vyhněte se aplikaci šamponu přímo na vlasy
  • Po umytí vlasy důkladně opláchněte, abyste z vlasů odstranili všechny zbytky produktu 
  • Neváhejte si čas od času zacvičit masáž hlavy. Tato technika pomáhá stimulovat mikrocirkulaci pokožky hlavy, což se často ukazuje jako prospěšné 
  • Sledujte svůj jídelníček a své prostředí. Kromě toho zajistěte pravidelnou fyzickou aktivitu.

Jak zastavit vypadávání vlasů?

Pro snížení vypadávání vlasů je třeba vzít v úvahu jeho příčiny.

  • Pokud je vaše vypadávání vlasů způsobeno špatnou dietní hygienou, může se vám kromě pestré a vyvážené stravy osvědčit doplňování vitamínů, zejména vitamínů B5, B6 a B8. Tyto vitamíny spolu s vitamínem E, niacinem (vitamín B3) a zinkem pomáhají udržovat zdravě vypadající vlasy.
  • Vypadávání vlasů po porodu lze léčit speciálními pleťovými vodami zaměřenými na posílení keratinu a zásobení vlasů vitamíny a stopovými prvky. Je tu váš lékárník, aby to s vámi probral.
  • Pokud by tyto rady nestačily, je dobré poradit se s odborníkem, včetně vlasového dermatologa, pro kompletní posouzení zdraví vašich vlasů. Tento specialista vás bude moci vést a podporovat.
Malý tip: 
Některé rostliny mohou zpomalit vypadávání vlasů a dokonce stimulovat jejich opětovný růst. Mezi tyto rostliny patří Venuše vlas, přeslička rolní , kopřiva . Protože bylinné přípravky hrají klíčovou roli ve zdraví vlasů, je jim věnována celá kapitola: viz „Bylinné přípravky pro posílení vlasů“.

Reference

1 Ramos PM a kol. Ztráta vlasů podle ženského vzoru: klinický a patofyziologický přehled. An Bras Dermatol 2015;90(4):529-43. – Wolff H a kol. Diagnostika a léčba onemocnění vlasů a vlasové pokožky. Dtsch Arztebl Int 2016;113(21):377-86.

2 Siavy C. 4 tipy pro boj s vypadáváním vlasů po porodu. časopis Elle. https://www.elle.fr/Beaute/Cheveux/Astuces/Perte-de-cheveux-apres-partum-3612179


zpět na všechny články

Certifikované
produkty

Náš závazek
k biodiverzitě

40 let francouzského
know-how

vyrobeno
ve francii

© 2024 Liftea a.s. | Počernická 272/96, 108 03 Praha 10