Lepší pochopení vašich vlasů
Naše vlasy se neustále obnovují, průměrný životní cyklus člověka je 3 roky. U žen je tento cyklus delší a pohybuje se mezi 4 a 5 lety. V tomto období neúprosně roste každý vlas. Když zemře, je okamžitě nahrazen jiným. Mrtvé vlasy ale nevypadnou hned; čeká další 2 až 3 měsíce, než bude trvale vyloučen z vlasového folikulu.
Životní cyklus vlasů
Geneticky naprogramovaný počet vlasových cyklů je přibližně 25 až 30 za celý život.
Životnost vlasu je rozdělena do 4 fází
- Fáze růstu nebo anagenní fáze: Vlasy jsou plně živé. Růst keratinu je stálý a pravidelný, kořínek vyplňuje vlasový folikul až k základně.
Doba trvání: 2 až 5 let v závislosti na pohlaví a jednotlivci. - Regresní fáze nebo katagenní fáze: Vlasy jsou mezi životem a smrtí. Stahuje se (involuce), kořínek vlasů stoupá směrem nahoru k epidermis, trochu ztrácí objem a jeho aktivita náhle istává. Vlas přestane růst, oddělí se od kořínku, aniž by vypadl. Čeká na nový růst, který po něm nastoupí.
Doba trvání: 15 až 20 dní. - Fáze vypuzování neboli telogenní fáze: V této fázi je vlas připraveny k vypadnutí, podobně jako zralé ovoce padající ze stromu. Přesto zůstane ještě nějakou dobu přichycen ke svému folikulu, dokud kořen jeho náhrady nebude dostatečně silný, aby jej vytlačil.
Doba trvání: 2 až 3 měsíce. - Ztráta a opětovný růst: Mladé odrosty se dostanou na povrch pokožky hlavy a staré vlasy vypadnou samy.
Když se tempo zrychlí…
Vypadávání vlasů je normální fází životního cyklu vlasů, ale tempo cyklu se může někdy zrychlit a ztráta může být závažnější. Často je to způsobeno zrychlením anagenní fáze, tj. růstové fáze, která neposkytuje vlasovému folikulu dostatek času na produkci kvalitního keratinu. Toto zrychlení nutí vlasy rychleji přejít do telogenní (neboli vypuzovací) fáze.
Vzniká tak skutečný začarovaný kruh: čím rychleji vlasy vznikají, tím rychleji vypadávají a tím rychleji na sebe cykly vlasů navazují . To má za následek produkci vlasů, které jsou stále více tenčí a kratší než ty předchozí.
Tento intenzivní sled cyklů může nakonec vést k vyčerpání kapitálu vlasového cyklu a některé folikuly, které předčasně zestárnou, se stanou částečně nebo zcela neproduktivními. Vlasy nakonec prořídnou
Různé části vlasů
- Vlasová cibulka (krevní kapiláry papily):
Na této úrovni je třeba zajistit hlavní stavební kameny vlasů. V keratinových vláknech se nejčastěji vyskytují sirné aminokyseliny, jako je cystin a methionin. Díky silným interakcím disulfidových můstků činí cystin strukturu keratinu pevnější. Čím je keratin pevnější, tím jsou vlasy pevnější a odolnější. Komplex aminokyselin (cystin, methionin a arginin), které tvoří keratin, tvoří hlavní stavební kameny vlasů.
- Kořínek vlasů:
U kořínků dochází ke keratinizaci neboli růstu vlasů, tj. k zabudování aminokyselin, hlavních složek keratinových vláken. Metabolismus methioninu a cystinu je úzce závislý na vitaminu B6. Doplňování vitaminu B6 by proto mělo být ideálně kombinováno s doplňováním těchto dvou aminokyselin obsahujících síru.
- Vlasové vlákno:
Keratinové vlákno vzniká v nejdelší části vlasového cyklu a vydrží 2 až 5 let, což je značná doba! Proto je důležité věnovat maximální péči tomu, aby nedošlo k jeho poškození, a tím i ke vzniku roztřepených konečků a lámavých či porézních vlasů.
- Mazová žláza:
Zde dochází k produkci mazu. Kožní maz pomáhá chránit pokožku hlavy a vlasy tím, že je pokrývá lipidovým filmem. Mazová žláza produkuje větší či menší množství mazu, což má za následek, že se vlasy více či méně rychle mastí.
Složky vlasů
Objem
Objem vlasů je důležitým faktorem přitažlivosti: objemné vlasy přitahují muže i ženy svou nadčasovou a univerzální krásou. Průměrně má člověk na hlavě 120 000 až 150 000 vlasů. Víte, co určuje objem vlasů?
Hustota a průměr
Objem vlasů závisí na jejich hustotě, to znamená na počtu vlasů na hlavě, a na tloušce vlasů, to znamená na jejich průměru. Jsou to vlasové folikuly, které svým počtem a svou aktivitou určují hustotu vlasů. Čím větší počet folikulů, tím větší počet vlasů a jejich hustota. Naopak pro řídnoucí vlasy je typický malý počet vlasových folikulů. Pokud jde o průměr, může se pohybovat mezi 50 a 100 mikrometry (k získání tloušťky 1 centimetru by bylo nutné naskládat 100 až 200 vlasů). Dohromady vytvoří husté, středně husté nebo jemné vlasy. Je však možné mít jemné vlasy a husté vlasy, stejně jako je možné mít vlasy husté a řídnoucí.
Věděl jsi ?
V rámci běžného vlasového cyklu nám denně vypadne v průměru 30 až 60 vlasů. Toto množství je normální a nemělo by vás znepokojovat. Při změně ročních období, na podzim nebo na jaře, může být vypadávání vlasů větší. Vypadávání vlasů mohou ovlivnit také hormonální změny, například těhotenství nebo menopauza. Pokud přesto zjistíte, že vám vypadává příliš mnoho vlasů, neváhejte požádat o radu svého lékaře nebo lékárníka.
Lesk
Zatímco pevnost vlasů je dána strukturou jejich kůry, jejich propustnost, lesk, hebkost a snadná úprava jsou do značné míry spojeny se stavem jeho kutikuly (šupinatá vnější vrstva vlasu). Vlasy rostou od kořínků průměrnou rychlostí jeden centimetr za měsíc. Vlasy dlouhé 30 cm jsou tedy dva a půl roku vystavovány různým nepřízním, během kterých se výrazně změní vzhled kutikuly.
Hladká, válcovitá kutikula
Kutikula je vnější vrstva každého vlasu. Je zodpovědná za strukturu a lesk vlasů. Zdravá kutikula je hladká, její šupinky, zcela nové u „kořínku“, jsou velmi pravidelné, bezvadně spojené, což umožňuje vlasům odrážet světlo a omezovat tření s ostatními vlasovými vlákny. Hru světla zvýrazňuje i víceméně válcovitý tvar vlasů.
Kutikula se skládá ze šesti až osmi překrývajících se vrstev plochých buněk a je obalena neviditelnou voděodolnou tukovou vrstvou, která působí jako přírodní kondicionér. Čím dále od pokožky hlavy, tím více se objevují erodované šupiny. Nejprve vykazují škrábance a jejich okraje jsou rozřepené. Pak se zvedají až odpadnou. Některé šupiny zmizí a na konci vlasu mohou částečně nebo úplně chybět: tělo vlasu je obnažené.
Opotřebení šupin narušuje homogenitu povrchu a tvaru: je narušen odraz světla a vlasy jsou matné a propustnější.
Věděl jsi ?
Kutila je obalená neviditelnou, voděodolnou tukovou vrstvou, která působí jako přírodní kondicionér.
Síla
Pevnost vlasů zajišťuje z velké části keratin. Pokud je oslaben, přestává vlasům dodávat pevnost a vlasy se stávají křehkými a lámou se.
Kůra: srdce vlasů
Kůru lze natáhnout přibližně o 30 %, aniž by došlo k jejímu výraznému porušení. To je možné díky uspořádání keratinu v kůře vlasu. Keratin je protein bohatý na aminokyseliny obsahující síru. Keratin je zodpovědný za sílu a pružnost vlasů, jejich kvalitu a především strukturu.
Skládá se ve významném poměru z:
aminokyseliny obsahující síru (cystin a methionin), které umožňují tvorbu můstků mezi keratinovými vlákny a tím podporují jejich stabilitu,
- aminokyseliny obsahující síru (cystin a methionin), které pomáhají vytvářet můstky mezi keratinovými vlákny a podporují jejich stabilitu,
- minerály a stopové prvky (vápník, zinek, hořčík, křemík atd.), které zvyšují pevnost vlasů a také tvrdost a odolnost nehtů.
Keratin, se stává křehčím, když jsou vlasy sušeny při příliš vysoké teplotě, trvale upravovány nebo narovnávány, opakovaně barveny… K předčasnému stárnutí přispívá i slunce, moře, znečištění, méně vyvážená strava. Výsledek: tento oslabený protein již nedodává vlasům sílu.
Věděl jsi ?
Vlasy jsou neuvěřitelně silné. Každý vlas unese 100 gramů, takže průměrná hlava se 120 000 vlasy by mohla unést 12 tun, pokud by pokožka hlavy byla dostatečně silná!
Pružnost a odolnost
Přestože vlasy obsahují vodu, lipidy, stopy minerálů a melanin, jejich hlavní složkou je keratin. Jeho uspořádání v kůře evokuje představu provazu nebo lana.
Vlasový protein: keratin
Keratin v kutikule, nejsvrchnější části vlasu, je uspořádán do podoby šupin, které jsou propojeny jako střešní tašky. Keratin je přírodní vlákno, které je překvapivě silné, přestože jeho tloušťka nepřesahuje desetinu milimetru: při stejné hmotnosti je keratin pevnější než ocel!
V kůře vlasu jsou dva typy vláken: vertikální, kroucené vlákno, které kopíruje osu vlasu a dodává mu veškerou pružnost, a druhé, horizontální, které spojuje vertikální vlákna, udržuje je pohromadě a poskytuje pevnost a soudržnost. Keratin je také zodpovědný za plasticitu vlasů: ve skutečnosti si vlasy po určitou dobu udrží tvar, který jim byl dán. Pokud například rovné vlasy na pár hodin omotáte kolem pera, udrží si svůj kudrnatý tvar, postupně se pak vrátí do původního tvaru.
Tvar keratinových řetězců, stejně jako povaha vazeb v těchto řetězcích, jsou dva faktory zodpovědné za tvar vlasu: povahu vazeb získávána vlas v cibulce a udržuje si ji při růstu. Příroda se tedy až ke konečkům našich vlasů snaží o dokonalost tím, že vytváří sestavu, která kombinuje pružnost a pevnost.
Věděl jsi ?
Keratin je překvapivě silné přírodní vlákno. Při stejné hmotnosti je keratin pevnější než ocel!
Při lepší hydrataci vlasy rostou rychleji. V létě jsou vlasy vystaveny zkoušce: mořská sůl vysušuje kapilární obal. Chlór, vítr a písek rovněž poškozují ochrannou vrstvu keratinu. Šupiny se poškozují, vlasy ztrácejí vitalitu a stávají se suchými, porézními a lámavými.
Hebkost
Roztřepené konečky, obtížné rozčesávání… Protože hmat je vysoce vyvinutý smysl, vnímáme, aniž bychom si to uvědomovali, stav šupinek vlasové pokožky. Pokud jsou v dobrém stavu, vlasy jsou na dotek hebké, poškozené šupinky je dělají hrubými.
Když se vlasy zacuchají...
Roztříštěné šupinky zcitlivělých vlasů ulpívají na šupinkách sousedních vlasů a způsobují jejich zacuchávání.
Toto oddělování šupin je však užitečné pro tupírování vlasů: česáním vlasů od konečků směrem ke kořínkům se šupiny od sebe oddělí a vzniká načechraný účes.
Na konci vlasu si můžeme všimnout, že kutikula mizí a samotná kůra zůstává vystavena vnějším podmínkám. Nechráněná již není schopna udržet vlhkost a doslova exploduje a rozdělí se na malé jednotky: to jsou roztřepené konečky.
Věděl jsi ?
Nesouvislé šupiny citlivých vlasů podporují jejich zacuchání.
Krása
Vlasy, opravdový klenot krásy, byly od pradávna považovány za symbol přitaživosti žen.
Krása, lesk, jemnost, někdy i barva, hrají zásadní roli, aniž bychom zapomínali na gesta: rituál úpravy vlasů, prohrábnutí vlasů rukou…
V řecké mytologii obdivujeme krásné vlasy bohyň: Afrodita zahalující svou nahotu do dlouhých světlých vlasů, Venuše pečující o své vlasy, obklopená Gráciemi, nebo Ariadna svádějící Bakcha svými krásnými vlasy vlajícími ve větru…
Nejstarší prameny vztahující se k tématu vlasů pocházejí ze starověkého Egypta před čtyřmi tisíci lety, kde paruky doplňpvaly přirozenou krásu žen.
Téměř ve všech civilizacích mají vlasy zvláštní místo, ať už jsou spojeny s intimitou, přitažlivostí, krásou, cudností či sexualitou. Vztah s druhou osobou prostřednictvím úpravy vlasů (česání, stříhání, odvšivování atd.) může být vnímán také jako projev náklonnosti a péče.