Lépe porozumět vypadávání vlasů, abyste s tím mohli lépe bojovat
K vypadávání vlasů dochází běžně, ale problém se objevuje ve chvíli, když jich vypadává abnormálně velké množství. Může docházet k dočasnému nebo trvalému vypadávání, může být lokalizované v určitých oblastech nebo může být rozptýlené. Androgenní alopecie, známá také jako „mužská plešatost“, je nejčastější formou. Tento typ vypadávání vlasů je nutné odhalit co nejdříve a zjistit jeho příčinu, aby bylo možné rychle přijmout vhodná opatření.
Znáte velký vlasový cyklus?
Vlasová pokožka obsahuje v průměru 100 000 až 150 000 vlasových folikulů, z nichž každý obvykle vytváří jeden nebo dva vlasy. Každý folikul roste 3 až 7 let, poté se zmenší a vlas nakonec vypadne. Vlasový folikul poté přejde do nové růstové fáze, aby dal vzniknout jednomu nebo dvěma novým vlasům.
Každý vlasový folikul obvykle trvá 20 až 25 cyklů, než definitivně ukončí svou činnost. Měli byste však vědět, že tento proces se časem zhoršuje. To má za následek hojnější vypadávání vlasů. Když ztrácíme více než 100 vlasů za den, vypadávání vlasů je klasifikováno jako abnormální.
Vlasový cyklus je ovlivněn mnoha faktory, jako je dědičnost, strava a hormony. Androgenní alopecie, nejběžnější forma, postihuje především muže, ale vyskytuje se i u žen. U mužů androgenní alopecie, běžně nazývaná „plešatost“, postihuje především horní část hlavy, zatímco vlasy kolem hlavy jsou lépe zachovány. Na druhou stranu u žen je vypadávání vlasů plošnější.
Zaměřte se na faktory původu vypadávání vlasů
Mnoho příčin může přispět k vypadávání vlasů. Nejběžnější je působení hormonů a genetická predispozice. Pokud jde o hormony, jsou na vině především androgeny, což jsou mužské pohlavní hormony, zejména u mužů, ale v menší míře i u žen.
U žen může po těhotenství dojít k vypadávání vlasů. V této době se produkce estrogenu snižuje a vlasy se stávají křehčími; padají tak rychleji. V době menopauzy také drasticky klesá množství estrogenu produkovaného vaječníky. Stejně jako po těhotenství se zvyšuje riziko vypadávání vlasů.
Naše emoce také ovlivňují sílu našich vlasů. Takto může nadměrný stres, záchvaty úzkosti nebo emoční šok vést k vypadávání vlasů. Vězte, že naše emoce se podílejí na regulaci produkce hormonů v našem těle.
Svou roli hraje i strava. Nevyvážená strava s nízkým obsahem ovoce a zeleniny a vysokým obsahem cukrů nebo tuků má škodlivé dopady na zdraví našich vlasů. Totéž platí pro nadměrné množství alkoholu a kouření.
Jak bojovat proti ztrátě vlasů ?
Jídlo je základním základem našeho zdraví a naše vlasy to odrážejí. Potřebují dostatečnou péči a živiny. Nevyvážená nebo příliš monotónní strava tedy činí naše vlasy křehčími, méně hustými a matnými. Zdravá a pestrá strava, založená na sezónním ovoci a zelenině, je naopak zahustí a rozzáří.
Důležitou roli mají i zinek a vitamin D. Tyto vzácné živiny posilují náš imunitní systém, chrání nás před viry a přímo podporují opětovný růst vlasů. Chcete-li si udělat zásoby, jezte pravidelně tučné ryby, jako je losos, sleď nebo sardinky. Naklíčená semena, mléko a vaječný žloutek jsou dalšími nezbytnými zdroji zinku a vitaminu D.
Rostliny, která pomáhají v boji proti vypadávání vlasů !
Mnohé rostliny jsou plné látek, které mohou působit proti vypadávání vlasů. Zde jsou tři symbolické příklady:
Lopuch: aplikovaný na pokožku hlavy podporuje opětovný růst vlasů, zejména v případě nadměrného vypadávání.
Kopřiva: spolu s prosem je kopřiva jednou z nejznámějších rostlin pro zpomalení vypadávání vlasů. Kopřiva může být také nápomocná při posílení pokožky hlavy.
Přeslička rolní: remineralizační rostlina velmi bohatá na oxid křemičitý, železo a selen, přeslička pomáhá posilovat vlasy a podporovat růst.
Věděl jsi ?
V Japonsku se kořeny lopuchu konzumují vařené jako zelenina. Jde však o odrůdu specifickou pro zemi vycházejícího slunce, které se také říká tokinogawa. Vezměte prosím na vědomí, že tato odrůda lopuchu je nyní k dispozici ve Francii.
Malý tip:
Zde je několik jednoduchých tipů, jak omezit vypadávání vlasů: vyhněte se svazování vlasů gumičkami nebo sponkami. Tyto doplňky tahají za kořínky vlasů, což zvyšuje vypadávání vlasů. Myjte si vlasy vlažnou vodou, vyhněte se nadměrnému teplu a nenanášejte šampon přímo na vlasy. Pro úpravu vlasů použijte hřeben se širokými zuby, abyste si nepoškodili kořínky vlasů.